Kiedy śpię

Od kiedy wylądowałem w Kalifornii, mierzę się ze zdumiewającym doświadczeniem przesuniętego czasu. Organizm całkiem nieźle sobie radzi, choć pomóc mu musiałem żelazną dyscypliną. Chyba po raz pierwszy w życiu trzeba było się zmuszać, żeby nie iść za wcześnie do łóżka i przed czasem z niego się nie zrywać. Osobną kwestię stanowi natomiast dziwięciogodzinne przesunięcie życia.

Gdy zasypiam, pierwsi z Was budzą się nazajutrz. Przesypiam poranne wydania gazet i pierwsze słowne potyczki, z których urodzi się gorący temat dnia. Gdy się kłócicie, przemawiacie, udowadniacie sobie, śpię W NAJLEPSZE.

Gdy za te parę godzi się obudzę, wy zdążycie już przetrawić Wasze wojenki, pytania, żale. Znacząca ich części zdąży się już skompromitować, zestarzeć, obrócić w nic, które co najwyżej zbyć można ironicznym uśmiechem. Takie je spotkam. Śmieszne, błahe, bezbronne – jak zaplątane we włóczkę kocię.

Waszym wieczorem czytać będę maile do porannej kawy. I choć może mnie zirytują, zasmucą, podekscytują, nie będę czuł presji natychmiastowej odpowiedzi. Wszak i tak jutro ją dostaniecie. A moje dziś ma dość jeszcze godzin, by zmądrzeć.

Ufamy ślepo szybkości, wrażeniu, chwili. Dziś błogosławię spóźnienie – konieczny wymóg rozsądku. Licytujemy się na tempo przepływu wątpliwych danych. Wiele bym dał temu, kto by wynalazł jakiś opóźniacz komunikacji. Aby się uwiarygodniła. I bym sam miał czas na wiarygodną odpowiedź.

Jedna uwaga do wpisu “Kiedy śpię

  1. pytanie, jaki okres mialby ten opozniacz komunikacji obejmowac: 24 godz jak gazeta, ktora po jednej dobie zazwyczaj nadaje sie do kosza, rok, ktory pozwala naturze zweryfikowac to, co zasialismy a moze 50 lat jak niektore z archiwow. Ale czy wtedy nie staniemy sie wylacznie tlem do zdarzen, ktore okreslaja jakosc naszej rzeczywistosci…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s