La Tourette

Położony pod Lyonem, dominikański klasztor La Tourette został uznany w 1986 roku za drugie po Centre Georges-Pompidou najważniejsze dzieło architektury XX wieku we Francji. Zaprojektowany przez zdeklarowanego agnostyka, Le Corbusiera przyciąga studentów architektury i turystów z całego świata. Decyzja o podjęciu współpracy z architektem zapadła w 1953 roku. Klasztor formacji i centrum studiów miało pomieścić 100 zakonników. Sześć lat później, ostatecznie zamieszkało w nim 75.

Muszę przyznać, że nigdy nie byłem fanem architektury funkcjonalistycznej, która wydawała mi się tyleż nieludzka, co niefunkcjonalna. Beton, szare ściany, kanciaste meble nie są dla mnie definicją domu. „Maszyna do mieszkania” przejmuje mnie trwogą. A jednak, cierpliwie przemierzając kolejne warstwy budynku ze świetnym przewodnikiem, moim współbratem Pascalem, doceniłem geniusz architekta.

Budowla zaczyna się nie od podstaw, ale od góry. Osadzona jest na skarpie na filarach – jakby zstąpiła z nieba i zatrzymała się na ziemi. Tak życie konsekrowane rozumiał artysta. Podział okien nie jest prosty, ale opiera się na proporcjach harmonicznych, które zaproponował kompozytor Iannis Xenakis. Malutkie cele zakonników przedłużone są obowiązkowymi balkonami – Le Corbusier zafascynowany był strukturą opactw kamedulskich i uważał, że każdy zakonnik powinien mieć swój mały ogródek.

Podział budynku na część profesorską, studencką i dla braci zakonnych, przestrzeń modlitwy i kuchnię, kolejne moduły, klatki schodowe, korytarze układają się w spójną całość. I choć zapewne nadal nie jest to miejsce, w którym chciałbym mieszkać, od mojej wizyty nie przestaje mnie prowokować i fascynować zarazem. Mówi, mówi, mówi – trzeba było tylko trochę się otworzyć i dać poprowadzić przewodnikowi by zamiast kwestionować pozwolić sobie zrozumieć.

Budynek jest wciąż działającym klasztorem. Gości rekolekcje, konferencje, wystawy. W ciągu roku w niedzielę o 14:00 bracia proponują zwiedzanie otwarte dla chętnych. W sezonie wakacyjnym taka możliwość jest codziennie o 10, 14:30 i 16 (w niedzielę ze względu na mszę nie ma grupy o 10).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s