Fontenay

Opactwo Fontenay zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco w 1981 roku jako jeden z pierwszych francuskich zabytków. Założone w w 1119 roku przez Bernarda z Clairvaux przez blisko siedem wieków zamieszkiwane było przez cystersów, którzy korzystając z najnowszych zdobyczy inżynieryjnych rozwinęli tu między innymi zmechanizowane warsztaty metalurgiczne.

Po rewolucji teren opactwa przeszedł w ręce prywatne i do dziś jest własnością jednej rodziny. Zagubione w cichej dolinie, przetykane kanałami, basenami i fontannami mnichów stanowi doskonałe miejsce na wyciszenie (pod warunkiem, oczywiście, że nie traficie na hałaśliwą grupę turystów, ale nawet i w tym wypadku cysterska dolina w jakiś niesamowity sposób tłumi te hałasy). Do Fontenay prowadzą ścieżki rowerowe. W pobliżu przebiega również liczący 242 kilometry kanał burgundzki. Do wyboru: rejs stateczkiem wycieczkowym lub rowerem, ścieżką przebiegające wzdłuż brzegu.

Jedna uwaga do wpisu “Fontenay

  1. Dziękuję za ten wpis, nieudolnie poszukuję/poznaję/odwiedzam cysterskie klasztory. Brakuje mi dobrych źródeł. Jeśli mogę poprosić o więcej zdjęć z tego najpiękniejszego chyba, a z pewnością najstarszego klasztoru. Czy klasztor można zwiedzić wewnątrz? Co tam teraz się znajduje? Czy podziwiamy tam tylko architekturę, czy pozostało coś po zakonnikach? książki, przedmioty użytku codziennego… Dziękuję za pokazanie tego miejsca, a jeśli coś jeszcze uda się dołożyć z tej cennej wiedzy to będę ogromnie zobowiązana. Szerokiej drogi!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s