Vaugirard

Początki osady związane są z XIII-wiecznym opatem św. Germana, Gérardem de Moret, który szukał miejsca na klasztor rekonwalescencji dla chorych mnichów, z dale od miejskiego złego powietrza. Wybór padł na Valboistron – dosłownie: oborzą dolinę. Dzięki wysiłkom przedsiębiorczego zakonnika, oborza dolina stała się boża. Na jej terenie wyrósł kościół parafialny św. Lamberta i młyn, a wokół powstała korzystająca z dobrobytu benedyktynów osada. Jej mieszkańcy po śmierci Gérarda, z wdzięczności przechrzcili ją na Val Gérard, dolinę Gérarda, skąd już nie daleko do dzisiejszego Vaugirard.

Miejscowość mocno ucierpiała w czasie wojny stuletniej i towarzyszących jej epidemii. Mieszkańcy przenieśli się do jaskiń. Przez wieki przylgnęły do nich niepochlebne, lekceważące żarty. Nie zważając na opinię ogółu, podnieśli się z upadku. Wkrótce Vaugirard znów tętniło życiem. Wśród licznych upraw królowała rzepa. Jak grzyby po deszczu wyrastały wszelkiej maści klasztory i nowicjaty.

W siedemnastym wieku Vaugirard dawało mglisty obraz prowincji paryskiej arystokracji, przecinającej osadę w drodze do Wersalu. Miasteczko na nowo zagościło w anegdotach, żartach, a nawet bajkach La Fontaine’a. W latach 40. XIX wieku liczyło 3 punkty pocztowe, cztery łaźnie, remizę na 38 strażaków, siedem ujęć wody i kilka lamp gazowych, co stanowiło luksus jak na ówczesne czasy. W miejscu dzisiejszego parku Georgesa Brassensa mieściła się wielka rzeźnia oraz targ koński. Przyłączenie do Paryża nie oznaczało dlań żadnej nobilitacji. Wprost przeciwnie, postrzegane było raczej jako pogorszenie standardów.

Dziś w wielu miejscach dominuje współczesna, ciekawa estetycznie i funkcjonalna architektura. Warto tu zajrzeć dla kilku urokliwych parków, w których przetrwała „zielona” przeszłość dzielnicy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s