Charonne

Tańczy się tu i jada; kocha się i huśta; rozwija się uczucie i konsumuje, a wszystko to w najprzyjemniejszy możliwy sposób. Ale kiedy? W niedzielę, poniedziałek i czwartek. Od wejścia od razu uderza ogromna ilość ragoût i pieczeni wyłożonych na wielkiej ladzie oraz nadzwyczajnej ruchliwości kelnerek i 2-3 kucharzy. W przepastnym kominku 3 lub 4 rożny, jedne na drugich, dźwigające indyki, kurczaki, polędwice cielęce i udźce baranie obracają się bez przerwy nad wielkim ogniem.

Tak o jednym z tutejszych szynków pisał w 1828 roku Le Nouveau Guide des Dîneurs. A było ich co niemiara. „Pod Lejem”, „Pod Dnawym Szczurem”, „Satysfakcja”, „Pod Prosiaczkami” – to tylko niektóre z nich. W 1822 roku na 800 mieszkańców przypadało 200 karcz! Wszystkie czekały na wygłodniałych, wymęczonych i spragnionych Paryżan.

Charonne nazywa się nieraz wioską w mieście. Rzeczywiście, bardzo długo trzymała się na uboczu i nawet po wcieleniu do Paryża zachowała prowincjonalny charakter. Gdyby wysadzić Was tutaj z zawiązanymi oczami i wyciąć z horyzontu sąsiadujące blokowiska, nigdy nie powiedzielibyście, że jesteście w Paryżu.

To arkadyjskie miasteczko przez lata żyło z wina i mleka.W XVIII wieku graniczyło z ogrodami zamku księżnej orleańskiej. Odziedziczyło po nich pawilon Ermitage, który można podziwiać dziś w parku Hospice-Debrousse.

Położone z dala od turystycznych atrakcji nie przyciąga za wielu gości i to chyba nie jakaś wielka szkoda. Przechadzając się wiodącą od kościoła św. Germana główną ulicą Błażeja, można odnaleźć spokojny klimat, który jeszcze 30-40 lat temu panował na ulicy Mouffetard u stóp Panteonu. Warto zajrzeć w bramy dwupiętrowych domków, które kryją niejeden urokliwy ogród lub pasaż.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s