Święto muzyki

Jest taki jeden dzień (w zasadzie wieczór – czytaj: noc) w ciągu roku, kiedy można pozwolić się prowadzić po Paryżu nie oczom, ale uszom. Święto Muzyki, bo o nim mowa, przypada 21. czerwca (czyli zasadniczo w dzień przesilenia letniego). Na pomysł wpadł w 1976 amerykański lutnista, Joel Cohen. Po raz pierwszy obchodzono je tego roku w Tuluzie. Pięć lat później pomysł podjął ówczesny minister kultury, Jack Lang. Od 1983 jest ono oficjalnie obchodzone we Francji, a z roku na rok w kolejnych miastach z całego świata.

Na czym polega idea święta? Najkrócej rzecz ujmując to dzień, kiedy każdy ma możliwość wyjść na ulice i podzielić się muzyką, którą tworzy. Ministerstwo kultury i poszczególne merostwa (dzielnice) organizują centralne koncerty plenerowe, ale to właśnie lokalne, oddolne inicjatywy stanowią najcenniejszy element tego dnia: domorośli muzycy, zespoły garażowe, chóry, uczniowie szkół muzycznych… Z zasady występy są darmowe. Nikt nie zbiera pieniędzy ani nie sprzedaje biletów. W praktyce często domorośli artyści podłączają się do kafejek i barów, co stanowi promocję lokali, ale że występy odbywają się raczej w ogródkach nikt nikomu nie zabroni przysłuchiwać się z zewnątrz.

Jak nietrudno się domyślić, najlepiej gdy święto wypada w sobotę lub niedzielę. Wówczas koncerty mogą zacząć się wcześniej i praktycznie trwają całe popołudnie i wieczór. W dni powszednie, jak w tym roku, trzeba poczekać, aż słuchacze (i wykonawcy!) wrócą z pracy: nie jeden na codzień zupełnie czym innym się zajmuje.

Inicjatywa przez kolejne lata nie traci popularności. Wpisuje się również w tworzenie lokalnych więzi w obrobię poszczególnych dzielnic, o czym już kiedyś pisałem. Mimo tropikalnych upałów (37 stopni!) i w tym roku liczę na przyjemny wieczorny spacer – wiedziony dźwiękami muzyki wszelkich stylów i zdolności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s