Bóg jest przyjaźnią

Z nieskrywaną nieśmiałością zabieram się do sklecenia tych paru zdań. Po pierwsze dlatego, że w ostatnich tygodniach bardzo dużo pisałem, ale praktycznie nic po polsku. Kościec klawiatury szczęśliwie odporny na drżenie dłoni, której w innych okolicznościach uległoby pióro. Drugi powód jest jednak o wiele poważniejszy: znowuż się mierzę z tematem, który raczej przeżyć należy, niż o nim opowiadać. I w tym cała moja pociecha, że jakbym się nie starał, i tak najistotniejsze powierzyć mogę milczeniu.

Po dniach posuchy, odliczanych zbyt wolnym, niż by się chciało, odhaczeniem kolejnych punktów z planu doktoratu, Pan Bóg zupełnie niespodziewanie Sam się zatroszczył o właściwe przeżycie Uroczystości Przenajświętszej Trójcy. Upomniał się o Siebie poprzez dar przyjaźni. Nie w uczonych traktatach i próżnym naginaniu matematyki pod sprzeczność Trzech równych Jednemu szukać nam Jego istoty, ale w równie niewysłowionym (a może nawet bardziej ulotnym) byciu-nie-samym.

Dziękuję i dziękować nie przestanę za dar nie-samotności, który przypomina, że Bóg nie jest abstrakcją ani posępnym samotnikiem. Że wbrew romantycznym neurotykom i megalomanom doskonałość nie jest skazana na wyobcowanie – wprost przeciwnie, daleko do niej wszelkim monadom. W końcu dzięki wielkie za to banalne odkrycie, że nie da się być dominikaninem obok, poza, pomimo, bez wspólnoty. Dla drugiego (i trzeciego) żaden czas nie stracony. Traci się w pojedynkę.

Jak zdefiniować tę przyjaźń? Tyleż definicji, ile jest niemożliwości. Podszepnę zatem jedną z intuicji do bukietu: przyjaźń to móc się śmiać razem – żartem czystym, szczerym, który nie dusi i nie szydzi, ale pozwala głęboko oddychać.

Jedna uwaga do wpisu “Bóg jest przyjaźnią

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s