Szóste: INACZEJ

W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia do nowicjatu zawitał o. Michał Zioło. Słuchaliśmy go jak zafascynowani. Należałem do tej części braci, która akurat nic wcześniej znanego trapisty nie czytała. Rano, przy obieraniu ziemniaków skwapliwie wyłapywaliśmy każdą kroplę złotej myśli, która spływała z ust tych nielicznych z nas, którzy oczytali się już w mistrzu duchowości zza zachodniej granicy. Jak nieprzygotowani do zajęć studenci, nadrabiający lekturę na 5 minut przed egzaminem.

Michał Zioło z typową dla siebie swadą czarował. Anegdotka goniła przemyślenia, których głębia zdawała nam się konkurować jedynie z Janem od Krzyża czy Mistrzem Eckhartem. Wcale więc to nie odłożone na później mycie okien było przyczyną naszego zachwytu.

Na koniec jeden z braci poprosił gościa o jakieś słowo na dobre przeżycie nowicjatu. Ten potraktował to jak najbardziej dosłownie i zostawił nam słów sztuk jedną – inaczej. Po chwili wyjaśnił: warunkiem ukończenia nowicjatu, a później dobrego życia zakonnego jest zgoda na to, że będzie inaczej. Inaczej niż sobie wyobrażacie, planujecie, akceptujecie. Bez tego daleko nie zajdziecie.

Przyczepiło się do mnie to „inaczej” i trzyma się dobrze do dzisiaj. Nie znaczy to wcale, że spontanicznie akceptuję zawirowania losu – wiecznie nie po myśli. Zawsze jednak przypominam sobie tę naukę. I podejmuję o nią walkę. Nieraz połową sukcesu jest już samo zdanie sobie sprawy, z czym i o co walczymy.

Zgoda na inaczej jest sednem każdego powołania, nie tylko zakonnego czy kapłańskiego. Nie przychodzi za darmo. Jest jednak chyba najcenniejszym bronią, jaką mamy do dyspozycji, w walce o dobre życie. Daje wolność. Innym wobec naszych na nich pomysłów. Nam od uwiązania się geniuszem naszych świętych racji. I Bogu, by mógł być Bogiem i działał po Bożemu, a nie według mojego widzimisię.

„Inaczej” boli. Gęsioskórzy jak sok z cytryny. Ale wyzwala.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s