Passage Bourgoin

Takich klejnocików można w Paryżu znaleźć wiele. Tym cenniejsze, im mniej spodziewane. Spacerujesz sobie dzielnicą, która od lat sześćdziesiątych została praktycznie na nowo zbudowana, miejsce piętrowych domków dawnego przedmieścia, przez kilka dziesięcioleci zakonserwowanego w obrębie miasta, zastąpiły kilkudziesięciopiętrowe wysokościowce, aż tu nagle w ich cieniu, między skromniejszymi budynkami z pierwszej połowy XX wieku wyrasta pasażyk, który przenosi Cię 150 lat wstecz.

Étienne Bourgoin, garbarz z doliny Loary dorobił się na handlu winem w podparyskim Ivry. W 1879 otworzył, początkowo zamknięty, pasaż, na którego parcelach lokalni rzemieślnicy wznosili skromne domki, najczęściej zaimprowizowane ze zbieranych materiałów. Choć wokół wszystko rosło, rozpychało się, przebudowywało, pasaż pozostał w stanie niezmienionym. W 1983 roku jego los zawisł na włosku i nie wiele brakowało, by zmiótł go jeden z ostatnich podmuchów modernistycznej urbanistyki wyrywania starego, by sadzić betonowe, zimne kolosy.

Ostał się. Sześć lat później nowy plan zagospodarowania terenu potwierdził jego statut. Ma zostać zachowany jako „miejsce pamięci, czaru i oddechu, w sercu dzielnicy już nazbyt wywróconej przez kolejne przebudowy”. W tym sensie malutki pasaż może być symbolem nowego myślenia o przestrzeni miejskiej, które od dobrych 30 lat z powodzeniem rządzi w Paryżu. Nowa modernizacja ma bowiem czynić przede wszystkim przestrzeń bardziej ludzką. A człowiek pozbawiony pamięci, podobnie, jak brutalnie dekonstruowane miasto, nikczemnieje.

Więcej o zupełnie niepozornej dzielnicy dworcowej już wkrótce!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s