Normandia (1)

Tuż przed świętami mam dla Was mały prezent: dwuczęściową wycieczkę po Normandii. Dziś skupimy się na dolinie Sekwany i okolicach, a w piątek pojedziemy na zachód, do krainy Calvadosu i Manche.

Zapraszam zatem do krainy Corneilla, Flauberta, Maupassant, Prousta, Moneta, Renoira, Pissarro, Saurata, Signaca, Honeggera, Satie… no dobrze na dobrą sprawę możecie strzelać z co drugim artystą XIX/XX wieku. Z dużym prawdopodobieństwem albo tu się urodził, albo często bywał. Po drodze ominiemy (tu trzeba zajrzeć specjalnie, przy innej okazji) ogród Moneta w Giverny. Zatrzymamy się za to w Rouen, w której katedrze impresjonista wschody i zachody słońca odbita w kamieniu. Gdzieś między wąskimi urokliwymi uliczkami poszukamy ducha Emmy Bovary, nie zapominając o Joannie D’Arc, która zginęła tu na stosie.

Następnie zatrzymamy się w opactwie, a właściwie jego pozostałościach, Jumièges. To poza tym bardzo urokliwa, mała wioska, w sam raz na spokojny piknik po intensywnym spacerze w Rouen.

Kolejny postój i kolejne impresjonistyczne inspiracje – Étretat, z charakterystycznymi kredowymi klifami i uchem igielnym. Niedaleko znajduje się miasteczko portowe Fécamp znane z produkcji słynnej benedyktynki.

Na koniec zajrzymy do niezwykle urokliwego portu Honfleur, stanowiącego skrzyżowanie gdańskiej starówki z Kazimierzem nad Wisłą. Znajdziemy tu charakterystyczne, wąskie kamienice znane z miast hanzeatyckich. W co drugim mieści się taka czy inna prywatna galeria. Nic dziwnego. To tylko dwie godziny drogi z Paryża, a więc idealne miejsce na weekendową wycieczkę. I rzeczywiście wschodnia Normandia to od kilku dekad niekwestionowane zamiejska rezydencja Paryżan. Na więcej normandzkich skarbów, historycznych, przyrodniczych i kulinarnych musicie jednak poczekać do piątku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s