Galleries Lafayette

Galleries Lafayette nie są najstarszym istniejącym paryskim domem handlowym. Bez wątpienia jednak są najbardziej popularnym. O ich sukcesie zadecydowało idealne położenie – na tyłach opery, wzdłuż wielkich bulwarów, niedaleko od dworca Saint-Lazare – w dzielnicy luksusu, finansjery, rozrywki i zbytku.

11980-3
Reklama ok. 1900 roku, a więc jeszcze przed otwarciem obecnego budynku. © Roger-Viollet

W 1894 roku bracia cioteczni, Théofil Bader i Alphonse Kahn – Alzatczycy otwierają pierwszy dom handlowy przy zbiegu ulic Chaussée-d’Antin i La Fayette. Stąd się wzięła jego nazwa. W kolejnych latach kupują przylegające do siebie domy i przystępują do budowy nowej, właściwej siedziby galerii. W październiku 1912 roku mogą już zainaugurować ogromną (nie tylko jak na tamte czasy) świątynię dóbr luksusowych.

37971-16
Kawiarnia na tarasie na dachu (1925) © Roger-Viollet

Luksus. Moda. Nowości. W tych trzech słowa zawiera się idea przedsiębiorczych kuzynów, na której zbudowali swoją markę i która pozwoliła jej przetrwać momenty kryzysu i rozwijać się do dzisiejszego dnia. Tej wizji odpowiada architektura utrzymana w stylu neobizantyjskim, z witrażami, stiukami, kutymi ornamentami. Zgodnie z życzeniami właścicieli, wszystko ma wręcz skapywać złotem. Kulturze ostentacji i pokazu odpowiadają trzy piętra balkonów zamknięte spektakularną kopułą. Z tarasu na dachu można obserwować panoramę miasta. Całość trzyma się na nowatorskiej w momencie powstania konstrukcji betonu zbrojonego.

DSC_1115.jpg

Z czasem dom handlowy poszerza swoją ofertę. Do damskiej mody dochodzi męska, później zabawki oraz wyposażenie domu. W 1919 roku ma miejsce nie lada wydarzenie. Wbrew zakazowi prefektury, pilot Jules Védrine ląduje na dachu galerii swoim dwupłatowcem Caudron C-23. Wygrywa obiecaną nagrodę 25 tysięcy franków – za pierwsze lądowanie samolotem na dachu budynku w regularnej zabudowie miejskiej. Przypada mu też pierwszeństwo w innej dziedzinie. Jest pierwszym sprawcą przestępstwa lotniczego. Ale raczej nic sobie z tego nie robi. Ginie 3 miesiące później w wypadku, w trakcie inauguracji linii Paryż-Rzym.

77098-21
© Excelsior – L’Equipe / Roger-Viollet

Po wojnie Lafayette udowadnia, że jego czas nie odszedł razem z belle époque. Od lat 50-tych organizowane są słynne J-3, czyli trzy dni wyjątkowych promocji na najnowsze i najlepsze produkty. Dom handlowy dobrze się czuje w roli dyktatora mody i stylu. Swoje kreacje prezentują Yves Saint Laurent, Pierre Cardin, Daniel Hechter. W 1950 u szczytu sławy w Lafayette występuje Edith Piaf. W 1969 roku powstaje bliźniaczy budynek po drugiej stronie rue Mogador – poświęcony modzie męskiej.

60270-3
Żywa reklama! (1936) © Marcel Cerf / BHVP / Roger-Viollet

Dziś dom handlowy stanowi część ogromnej marki, liczącej 280 sklepów w kraju i za granicą. Codziennie odwiedza je ponad milion klientów, a roczna sprzedaż sięga 3,8 miliardów euro. W paryskim magazynie coraz bardziej obecni są Azjaci. Europę coraz rzadziej stać na swój własny luksus. Jednak, żeby móc podziwiać przepych galerii, nie trzeba wydać ani centa. A warto nie tylko stanąć pod legendarną kopułą, ale i wjechać na ostatnie piętro, by podziwiać panoramę miasta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s