Granada (4) – Alhambra

Czy Alhambrę trzeba przedstawiać? Potykając się o kolejne, wszędobylskie hordy chińskich wycieczek, można w to słusznie zwątpić. Najczęściej odwiedzany zabytek Andaluzji, od 1984 znajdujący się na liście UNESCO to cel niezliczonych zastępów turystów. Tym bardziej może dziwić, że nie wiele brakowałoby, a można by w tym miejscu co najwyżej urządzić piknik z widokiem na Granadę, zasiadając na gruzach niegdysiejszego pałacu Nasrydów. Po śmierci cesarza Karola V, który zasłużył się rozbudowując kompleks pałacowy, obiekt popadł w zapomnienie i w konsekwencji – w ruinę. Zaniedbane apartamenty książąt, ich doradców i nałożnic, zamieszkiwali przez pewien czas włóczędzy i żebracy. Później ich miejsce zajęła armia napoleońska. Wycofujące się wojska zamierzały wysadzić budynki, czemu  miał zapobiec kulawy żołnierz, Jose García, który rozbroił ładunki wybuchowe.

O orientalnym pałacu przypomniał amerykański pisarz, Washington Irving, który w 1829 roku odwiedził Granadę. Pod wrażeniem romantycznych pałaców, napisał bestseller Opowieści z Alhambry. Miejsce stało się na nowo popularne, choć hiszpańskie władze nie śpieszyły się z kolejnymi krokami, mającymi zabezpieczyć zabytek. Dopiero 40 lat później Alhambra została wpisana na listę narodowego dziedzictwa, a prace konserwatorskie przeprowadzono w latach 1923-1936 (sto lat po pamiętnej podróży Irvinga!).

Początki Alhambry sięgają XIII stulecia, kiedy emir Muhammad I, założyciel dynastii Nasrydów postanowił wykorzystać strategicznie położone miejsce dawnej, XI-wiecznej fortecy (Czerwony Zamek), aby założyć tu swoją stolicę. Apogeum rozwoju Alhambry przypadło na drugą połowę XIV wieku i rządy Muhammada V. Ostatni sułtan, niesławny Boabdil poddał miasto Królom Katolickim 2 stycznia 1492 roku, po 8 miesiącach oblężenia. Schyłek ostatniego bastionu Maurów na Półwyspie Iberyjskim, poprzedził okres krwawych intryg dworskich, które osłabiły państwo, a które roztropnie wykorzystali Izabela i Ferdynand.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s