Granada (3) – Sacromonte

Na północnym zachodzie miasta, wzdłuż pnącej się w górę drogi, znajduje się dzielnica jaskiń Sacromonte. Początkowo zamieszkiwali je cyganie, nic więc dziwnego, że to tutaj spontanicznie rozwijało się  flamenco, którego pokazy, ani trochę spontaniczne, organizowane są dziś dla turystów z odpowiednią opłatą.

Wraz z rozwojem miasta coraz więcej ludności napływowej korzystało z tej taniej opcji mieszkaniowej. Jaskinie, od zarania dziejów zamieszkiwane przez człowieka, gwarantują trudną do osiągnięcia w inny sposób stabilność temperatury – ciepło w zimie, zimno w lecie. Jakkolwiek od połowy XX wieku większość dawnych mieszkańców porzuciła groty, których część tworzy dziś muzeum, część pozostała, a co więcej: tradycyjne schronienia znajdują coraz to nowych zwolenników. Jaskinia to w końcu ekologiczne, tanie w konstrukcji i utrzymaniu lokum, które wcale nie musi oznaczać pauperyzacji. Kto ma pieniądze, może się całkiem wygodnie urządzić.

Nie miałem okazji zwiedzić współczesnych luksusowych jaskiń. Podejrzewam, że innowacyjnością wprawiłyby w zdumienie nawet najwierniejszych widzów, słynących z niebanalnych rozwiązań technicznych, Flintstonów. Poprzestałem na części muzealnej, która jak najbardziej uczyniła zadość mojej ciekawości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s