Przedmieście św. Antoniego

Początki dzielnicy wiążą się z opactwem św. Antoniego, które w XIII wieku obejmowało obszar całej 12. dzielnicy i przyległości. Z czasem tereny wiejskie zaczęły ustępować osadzie, z której wyłoniło się ważne w historii miasta przedmieście. W szczególności zasiedlali je rzemieślnicy specjalizujący się w produkcji mebli.

Jak już kiedyś pisałem, dwa miejsca w Paryżu stanowiły punkt zapalny rewolucji – Hale i właśnie przedmieście św. Antoniego. To stąd rekrutowały się trzy czwarte zdobywców Bastylii (która zresztą przylegała do tego przedmieścia). Stąd też pochodziła większość z tych, którzy w 1792 roku wdarli się do pałacu Tuilerie, obrabowali go i pojmali rodzinę królewską. Tutaj też skończyła się rewolucja: w maju 1795 Gwardia Narodowa otoczyła przedmieście i rozbroiła mieszkańców.

W XIX wieku gorący temperament mieszkańców wcale nie przestawał o sobie dawać znać. W samym czerwcu 1848 roku w dzielnicy wzniesiono 65 barykad, z czego 29 na samej ulicy Faubourg Saint-Antoine. Natomiast w 1851 roku planowano dać zbrojny sprzeciw wobec zamachu stanu przez Ludwika Napoleona Bonaparte (odtąd – cesarza).

Trzeba przyznać, że na dobrą sprawę przedmieścia do końca skutecznie opierały się jakiejkolwiek formy zrobienia z nimi porządku raz na zawsze. W zasadzie poza Faubourg Saint-Antoine i pojedynczymi przecznicami do dzisiaj nie przecinają jej znane szerokie, paryskie arterie. Przedmieście uniknęło wyburzeń epoki haussmannowskiej oraz późniejszych miejskich planistów . Tak, pełne zaułków i wąskich uliczek, coraz bardziej podupadające dotrwało do lat 80, kiedy to schedę po starych rzemieślnikach przejęli artyści i przedstawicieli innych wolnych zawodów, zachowując jego niepowtarzalny charakter.

Jedna uwaga do wpisu “Przedmieście św. Antoniego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s