Quartier Picpus

Położona w 12. dzielnicy quartier Picpus, podobnie jak sąsiednie przedmieście św. Antoniego, została włączona do miasta w 1702 roku. Wioska o tej samej nazwie istniała co najmniej od XVI wieku i znajdowała się na ważnym szlaku pielgrzymkowym do niezwykle popularnego od XII wieku sanktuarium św. Maura.

Nie ma pewności co do pochodzenie jej nazwy. Zachowane jej wcześniejsze formy: Pique-puce, Piquepus, Piquepusse tłumaczono na różne sposoby. Według jednej teorii chodziło o mieszkającego tu zakonnika, który leczył mieszkańców w czasie epidemii pewnej choroby wywołującej opryszczkę przypominając ukłucia (piqûre) komara. Inna teoria mówi o tutejszej oberży słynnej z inwazji pcheł (puce). Nieco bardziej życzliwa osadzie teoria sięga aż etymologii celtyckiej, wskazując na zniekształconą formę pod/pud oznaczającą po prostu dolinkę.

Niezależnie od tych nieraz mało sympatycznych skojarzeń, sama dzielnica jest bardzo przyjemna, szczególnie teraz kiedy zrobiło się zielono. Dużo tu klasztorów, parków, ogrodów. Nic dziwnego, że na rue de Picpus, którą upodobały sobie zakonnice różnych zgromadzeń, Victor Hugo umiejscowił fikcyjny klasztor Petit Picpus z Nędzników. Za tą spokojną powierzchownością kryje się jednak również tragiczny rozdział w historii. Place de la Nation – pierwotnie Place du Trône, był miejscem egzekucji 1306 ofiar Terroru w czerwcu i lipcu 1794 roku. Spoczywają one na schowanym między domami jedynym prywatnym cmentarzu w mieście – Picpus.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s