Quartier Popincourt

Dziś zapraszam na spacer po dzielnicy, do której zapewne nie zaprowadzi Was żaden przewodnik. Z punktu widzenia turystycznego, nie ma w niej nic ciekawego. I to może właśnie dlatego, jeśli nie szukacie atrakcji, ale Paryżan spędzających wolny czas, powinniście się tam wybrać.

Na starych planach zachowały się ślady zabudowy owego jednego z przedmieść XI dzielnicy, sąsiadującego z przedmieściem św. Antoniego i Temple, jednak zasadniczą jego historię trzeba liczyć od 1830 roku, wraz z rozwojem przemysłu w tej części miasta. Znalazł tu swoje miejsce przede wszystkim przemysł metalurgiczny – nie tyle jednak jakieś wielkie fabryki, co również prywatne pracownie. Mieszkańcami nowej dzielnicy byli przede wszystkim emigranci z Owernii, stąd też nazwa „Mała Owernia”.

Robotniczy charakter dzielnicy, jak łatwo się domyślić, sprawił, że w od połowy XIX wieku była jednym z ognisk zapalnych ruchów rewolucyjnych. To ważny punkt w historii związków zawodowych, ale też ruchu komunistycznego.

Dziś przemysłową przeszłość można odnaleźć, uważnie śledząc pozostałości architektoniczne z tego okresu. Jednak przede wszystkim jest to dziś dzielnica modnych szczególnie wśród młodych Paryżan kawiarni, barów, klubów. Znajdziemy tu słynny Bataclan, ale, co ciekawe, również część muzułmańską, w okolicach Ménilmontant. Granica między częścią „europejską” a „arabską” jest tak płynna, że niemal niezauważalna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s