Z kraju i ze świata (6)

Polak nową gwiazdą Metropolitan Opera

Nie, nie. Tym razem do żadnego Londynu nie wyjeżdżałem. Natomiast piszę, żeby podzielić się z Wami bardzo ciekawym wycinkiem tym razem z amerykańskiej prasy. Liczę, że polskie media nie zawiodą, ale jakby co, to może w ten sposób to do Was dotrze.

Otóż właśnie dowiedziałem się, że jednym z piątki zwycięzców corocznego konkursu dla młodych śpiewaków operowych na jednej z najważniejszych scen świata, Metropolitan Opera, został Polak, Jakub Józef Orliński, z tego, co udało mi się wyczytać – absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. O znaczeniu konkursu niech świadczy to, że  swoją międzynarodowa karierę zaczynały od niego takie gwiazdy Metropolitan jak Frederica von Stade, Jessye Norman, Renée Fleming, Deborah Voigt, Lawrence Bronwlee czy Sondra Radvanovsky (miałem spory problem z wybraniem tylko kilku nazwisk). Jeśli przypadkiem o nikim z nich nie słyszeliście: to jest naprawdę pierwsza liga.

Naszego rodaka należy wyróżnić jeszcze z tego powodu, że jest kontratenorem (wysoki głos męski w rejestrze altu i mezzosopranu), co oznacza, że usłyszymy go raczej w muzyce dawnej, w której Metropolitan się nie specjalizuje (choć co jakiś czas pojawia się któraś z oper Haendla). Otwiera to jednak przed nim drzwi wielu teatrów i festiwali europejskich.

Wcześniej w zeszłym roku kontynuował studia w The Juillard School, między innymi pod okiem mojej ulubionej Joyce DiDonato. W Polsce można było go posłuchać w Agrypinie Haendla, w Operze Kameralnej w Warszawie. No i z niecierpliwością czekamy dalszych sukcesów. Możemy się cieszyć nie tylko z Roberta Lewandowskiego, siatkarzy i, oby jak najliczniejszych, tegorocznych medalistów olimpijskich, nie tylko z wybitnych, choć często niewspieranych w kraju, naukowców, ale również z utalentowanych muzyków. Te nazwiska też trzeba znać, drodzy Rodacy!

2 uwagi do wpisu “Z kraju i ze świata (6)

  1. Umknęła mi ta nagroda. Bardzo się cieszę. W WOK mamy jeszcze Kacpra Szelążka aktualnie w Ariodante z Pasiecznik. PIĘKNE. A jeszcze Stefanowicz.
    Nie wszyscy lubią te głosy ale warto ich posłuchać.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s