Nowa Francja

Historia i charakter Nouvelle France, w 9. dzielnicy, nosi znamiona surrealizmu. Już sama nazwa sprawia problemy. Nikt na dobrą sprawę nie wie, skąd się wzięła i jak ją interpretować. Te interpretacje, które można znaleźć, same popadają w absurd. Co najmniej od 1648 roku jest poświadczone istnienie ulicy o tej nazwie (dziś już nie istnieje). Przyjęło się tłumaczyć, że chodzi o koszary, z których miano w XVIII wieku wysyłać rekrutów do Nowej Francji (francuskie kolonie w Ameryce Północnej) – problem w tym, że koszary zbudowano 9 lat po utracie kolonii, a nazwa funkcjonowała już wcześniej.

Inny trop surrealistyczny wiąże się z teoretykiem tego nurtu, André Bretonem, który właśnie w kawiarni La Nouvelle-France spotykał się z bohaterką swojej książki Nadja, Léoną Delcourt. Samej kawiarni niestety na próżno dziś szukać – została zastąpiona azjatyckim barem szybkiej obsługi. Surrealiści…

Dzielnica bardzo długo pozostawała dzielnicą plebejską. Jatki oraz osiedlenie się tu znanej rodziny katów, Sanson na pewno nie dodawały jej prestiżu. W XIX wieku powstaje tutaj gazownia – miejsce rzemieślników zajmują robotnicy, dla których w latach 1849-51, książę Ludwik Napoleon Bonaparte, późniejszy cesarz – z jednej strony pełen ideałów socjalistycznych, z drugiej strony trzeźwo kalkulując głosy robotników w wyborach, wybudował jedną z pierwszych rezydencji robotniczych. Mieszkańcy byli objęci darmową opieką zdrowotną, mieli wspólną pralnię, suszarnię i łaźnię, a nad dobrymi obyczajami czuwał stróż zamykający bramę wejściową punktualnie o 10 wieczorem.

Można powiedzieć: dzielnica ze średnio ciekawą historią, mieszkalna, bez większych zabytków… Cóż, postaram się i w tej „przeciętnej” okolicy, odkryć parę ukrytych perełek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s