Od Medarda do Seweryna

Zapraszam na pierwszą część wycieczki po słynnej i może już trochę sztampowej dzielnicy łacińskiej. Liczę jednak, że i w tym przepełnionym wycieczkami zakątku, uda się odnaleźć niejeden zapomniany zaułek czy szczegół.

Quartier Latin od XII wieku do dziś nieprzerwanie tętni nie tylko studenckim życiem (więcej o tym w drugiej części wycieczki). Choć przykryta budynkami i budyneczki może umknąć w pierwszym wrażeniu, punktem centralnym jest góra św. Genowefy. Wystarczy jednak krótki spacerek, najlepiej z jakimś bagażem, a szybko zdamy sobie sprawę, że mimo kilkusetletniego nawarstwiania się miasta: albo schodzimy, albo podchodzimy.

Zaczynamy od przyłączonej do miasta w 1724 roku Quartier Saint-Médard, która sąsiaduje ze znanym już przedmieściem św. Marcela, od którego do początku XX wieku odgradzała ją rzeka Bièvre. Saint-Médard to właściwie ulica Mouffetard z przyległościami, dziś niestety w złym tego słowa znaczeniu coraz bardziej turystyczna. Udało się jednak ocalić parę detali architektonicznych, no i wciąż funkcjonuje tu codzienny targ uliczny. Nazwa dzielnicy pochodzi od kościoła parafialnego św. Medarda.

Kolejnym etapem będą zaułki wokół szczytu św. Genowefy, który dziś wyznacza Panteon (więcej w kolejnym odcinku). Uniwersytet w swoich początkach stanowił sieć kolegiów, które mogły pełnić funkcję zarówno uczelni jak i stancji. Taki podwójny charakter do dziś zachowała późniejsza École Normale Supérieure. Bardzo często kolegia te miały charakter narodowy (np. Irlandczyków, Szkotów) lub kościelne (Bernardynów, kleryków).

W końcu zejdziemy w stronę Sekwany, gdzie pośród tłumów turystów zboczymy kilka metrów z głównych szlaków, by odkryć prawdziwe cuda, oraz wejdziemy do najstarszych kościołów miasta, koło których wszyscy przechodzą, ale nikt ich nie zauważa. A zatem w drogę!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s