Cave 222

Raz w tygodniu, na trzy godziny sala duszpasterska w podziemiach klasztoru przy Faubourg St. Honoré zamienia się w pub. Pomysł na taką formę duszpasterstwa zrodził się przy okazji światowych dni młodzieży w Paryżu w 1997 roku. Nagle, ku zdumieniu wierzących i niewierzących, okazało się, że chrześcijaństwo nie jest religią ludzi starych, że jest bardzo wiele młodych ochrzczonych, którzy szukają swojej drogi w Kościele. Jest również całkiem sporo ich kolegów, którzy nie odrzuca wiary z założenia, ale choć sami jeszcze nie rozpoznali, czy to ich droga, chcieliby nieco bliżej dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi.

Formuła, jaką od prawie 20 lat proponują bracia z bliźniaczego paryskiego klasztoru, odwołuje się do opowieści o tym, jak św. Dominik nawracał w tawernach katarów. Niektórym może się wydać kontrowersyjna (choć, doprawdy, uważam, że „kontrowersje” są dzisiaj terminem zdecydowanie nadużywanym – jeśli coś nie jest kontrowersyjne, to nie istnieje; daj mi jakąkolwiek propozycję, a się zgorszę i obrażę). Jednak doświadczenie tych lat świadczy na jej korzyść.

cave3

Na czym to wszystko polega? Otóż, aby inicjatywa była zgodna z prawem, dominikańska tawerna funkcjonuje jako stowarzyszenie. Aby wejść, trzeba za pierwszym razem się zapisać i wpłacić symboliczne 5 euro. Inaczej nie można by serwować piwa czy wina (najtańsze w mieści – inicjatywa z założenia nie jest dochodowa). Ma to jednak swój urok – dla mnie kojarzy się z brytyjskimi klubami. Nie ma żadnych ograniczeń społecznych, konfesyjnych, narodowych – poza wiekiem: od 18 do 35 lat.

Za całość odpowiada wybierana na rok załoga oraz wolontariusze, którzy co tydzień przygotowują salę, obsługują gości i sprzątają. Nad całością czuwa dominikanin, br. Charles, od strony duszpasterskiej wspierany przez drugiego Francuza, Philippe’a, dwóch Kolumbijczyków, Adriana i Juana, no i jednego Polaka na doczepkę, z drugiego końca miasta 🙂

cave4

Co robimy przez te 3 godziny, od 21 do północy? Przede wszystkim jesteśmy. Początkowo przysiadałem się do stolików i animowałem rozmowę, ale szybko zdałem sobie sprawę, że to w gruncie rzeczy dość sztucznie wyglądało i wcale nie było potrzebne – ludzie sami zaczęli przychodzić i zagadywać. Pytania najczęściej dotyczą powołania i życia zakonnego, ale nie tylko. Bardzo ważne w funkcjonowaniu piwnicy jest to, że ten element duszpasterski nie jest tylko kwestią dominikanów. Przede wszystkim świadczą o wierze sami młodzi. To oni zaciągają tu swoich niewierzących kolegów, to oni od słowa do słowa dzielą się swoją wiarą – przeżywaną w całkowitej normalności. Dla wielu to pierwsze, ale i nieostatnie spotkanie z Kościołem. Bo potem na przykład szukają kogoś, kto zaprowadziłby ich na mszę, a z czasem dochodzi pytanie o chrzest lub spowiedź. Z cierpliwością – wszystko w swoim czasie.

Wieczór kończy się o północy czytaniem Ewangelii i kazaniem do liturgii niedzielnej. Warto dodać, że tawerna funkcjonuje jako część większego projektu duszpasterskiego klasztoru, na który składa się też dyskusyjny klub filmowy, warsztaty i konferencje na tematy ściśle związane z wiarą, rekolekcje, dni skupienia, wystawy artystów i koncerty.

IMG_0403

Jeśli mieścicie się we wspomnianym przedziale wiekowym i szukacie pomysłu na miły wieczór w Paryżu, zapraszam! Zapewne się spotkamy. Wszelkie informacje znajdziecie na stronie – koniecznie sprawdźcie wcześniej na Facebooku, czy w danym tygodniu Cave będzie otwarta. Jeśli będziecie mieć szczęście, możecie trafić też na spotkanie specjalne z zaproszonym gościem. W tym roku gościł u nas były generał Zakonu, br. Timothy Radcliffe, dziekan wydziału teologicznego, br. Thierry-Marie i dominikanka, siostra Anne, pracująca na co dzień w więzieniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s