Saint-Gobain

W Paryżu nie sposób się nudzić. Ciągle coś się dzieje. Nie trzeba nawet zaglądać do drogich klubów czy z niepokojem wyczekiwać zaproszenia na wernisaż ani odkładać pieniędzy na wystawy czasowe. Wiele atrakcji jest na wyciągnięcie ręki i często za darmo. Wartością jest oczywiście już samo miasto, nieraz jednak warto zapuścić się w dobrze znane rejony, by odkryć coś nowego.

Taki na przykład Place de la Concorde. Co tu może zachwycić? Przerazić – owszem: dzikie tłumy turystów i czteroczłonowe przejście dla pieszych. Ale zachwycić? – A no na przykład goszcząca w tym tygodniu wystawa z okazji 350-lecia Saint-Gobain.

Jedno z największych przedsiębiorstw francuskich (pierwsza dziesiątka!) zaczynało jako producent szkła. Wyobraźmy sobie: Francja Ludwika XIV, ambicje mocarstwowe, budowanie potęgi gospodarczej, problemy ze zbilansowaniem budżetu, a gdzieś w tle Republika Wenecka – monopolista szklany. Stąd pomysł uniezależnienia się i złamania monopolu na rynku europejskim (pierwszym zleceniem miało być szkło do słynnej sali lustrzanej w Wersalu).

Takie były początki. Dziś przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją i dystrybucją materiałów budowlanych. Ma fabryki we wszystkich niemal zakątkach świata (również w Polsce). Przyjmuje nowatorskie i ambitne zlecenia, które są jej wizytówką. Wspomnę tu tylko o słynnej szklanej piramidzie przed Luwrem.

Z okazji jubileuszu firma zorganizowała objazdową wystawę. Paryż jest pierwszym miastem europejskim, w którym gości. Składa się z czterech oryginalnych pawilonów: Patrz, Słuchaj, Twórz, Baw się kolorami. Można je zwiedzać za dnia, a w nocy podziwiać iluminację. Poniżej kilka zdjęć tego, co zdołała uchwycić migawka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s